За Марк Шепърд чух преди години от Илия – IT-градинар от с. Живо село, с който сме съкооператори в Хранкооп София и случайно се видяхме по време на дейности на кооперацията. Разговаряхме за земеделието и аз обяснявах моите разбирания за натурално земеделие и агроекология, когато той ми каза, че това, което казвам много му прилича на метода на Марк Шепърд – Sheer, Total, and Utter Neglect (STUN) или същинско, пълно и категорично изоставяне. Ето какво казва Марк Шепърд за същината на метода и начина му на мислене.
Тази консултация, макар и случайна, ми беше от полза, за да науча повече за нещо вече направено и то в посоката на моите мисли и дейности или.. бездейности. Обяснявам: от няколко години взех под аренда фамилен имот, който на този етап беше изоставен от предишните наематели. Когато отидох на терена, видях, че е изоставен от към десетина години – на саденото от дядо ми лозе имаше дървета по 6-8 метра, а хотела за насекоми беше петзвезден – съседите бяха изхвърлили в края на полето купчина съчки и корени от стари лози, като се беше натрупала бала с височина и диаметър от поне три метра. Спрях да се учудвам и да съжалявам изоставеното лозе, и започнах да фантазирам понеже това, което виждах противоречеше на логиката на конвенциалното земеделие, но пък като биолог виждах, че тук кипи живот и моята намеса е ненужна. Единственото, което мога да направя, ако реша, че знам повече от природата, е да нанеса щета по системата и да причиня повече смърт, отколкото да подкрепя живото.
И въпреки, че възстановителното земеделие не е задължително регенеративно, това, което (не)правим в Агроекологично опитно поле „Голям герен“, подпомага динамичната възстановимост на системата, която се самоподдържа жива и работеща – дава плод, който ние ползваме без никакъв вложен труд.